Zyskaj -20% na miesięczny Plan wsparcia lub -35% wybierając plan na rok!
W tym artykule dowiemy się jak stworzyć możliwość tworzenia dokumentów z płatnością “za pobraniem”, w pierwszej części artykułu opisana jest konfiguracja tej metody dla faktur, w drugiej części dla paragonów, różnica istnieje, ponieważ płatności kredytowe wymagają wskazania klienta, nie można ich użyć na paragonie (czyli dokumencie, na którym kontrahent nie występuje).
Płatności pobraniowe dla faktur
Aby wystawić w programie Subiekt GT fakturę z formą płatności Za pobraniem, należy na liście modułów wybrać Kartoteki – Kontrahenci i dodać kartotekę firmy kurierskiej, za której pośrednictwem towar wysyłany jest do klienta – opcja Centrum obsługi ratalnej.
Następnie z listy modułów wybrać Administracja – Słowniki – Płatności kredytowe.
Następnie należy dodać płatność kredytową o nazwie ‘Za pobraniem’, wybierając Centrum obsługi ratalnej, utworzone wcześniej w kartotekach kontrahentów oraz podać termin. Po upłynięciu terminu, który zostanie wpisany, będą naliczane odsetki od rozrachunku przeterminowanego.
Następnie na liście modułów wybrać Administracja – Parametry – Parametry Subiekta.
W oknie, które się wyświetli wybrać zakładkę Płatności i w sekcji Sprzedaż zaznaczyć Obsługa sprzedaży na kredyt. Jako "Domyślny kredyt" ustawić "Za pobraniem". Zmiany zatwierdzić przyciskiem OK.
Następnie z listy modułów wybrać Administracja – Wzorce wydruku, na liście powielić wzorzec wydruku faktury sprzedaży – FS Standard.
Następnie przejść do zakładki Inne i w pozostałych polach na dokumencie zaznaczyć pole Zakup na kredyt, a potem wybrać opcję Parametry. W oknie, które się wyświetli, w polu Etykieta – Treść wpisać Za pobraniem, zatwierdzić zmiany i Zapisać wzorzec.
Jeśli chcemy wystawić taką fakturę, należy wybrać odpowiednią formę płatności: Kredyt – Za pobraniem.
Należy dodać do kartoteki kontrahentów firmę, która będzie dla nas pośrednikiem w takim rozliczeniu rozrachunku, tzw. centrum autoryzacji kart. Na liście modułów trzeba wybrać Widok – Kartoteki – Kontrahenci.
Następnie z głównego menu programu wybrać opcję Kontrahent – Dodaj.
W oknie Kontrahent w zakładce Podstawowe wybrać typ Firma, a następnie zaznaczyć na dole z lewej strony opcję Centrum autoryzacji kart płatniczych.
Następnie przejść do modułu Administracja – Słowniki – Płatności kartą przy sprzedaży.
W oknie Płatności kartą przy sprzedaży z lewej strony kliknąć opcję Dodaj, a następnie określić nazwę nowej formy płatności (za pobraniem). Wybrać z listy Centrum autoryzacji kart płatniczych dodaną uprzednio firmę pośredniczącą w takim rozliczeniu. Ustalić termin (w dniach) nowego rozrachunku po cesji na Centrum autoryzacji kart (po tym terminie rozrachunek zmieni się na przeterminowany).
Po zapisaniu takiej płatności w słowniku odszukać na liście modułów i uruchomić moduł: Administracja – Parametry – Parametry Subiekta.
Następnie w zakładce Płatności okna Parametry Subiekta zaznaczyć opcję Obsługa płatności kartami płatniczymi i wybrać z listy domyślną kartę (nazwa karty jest taka, jak zdefiniowana przed chwilą w Słownikach).
Po zapisaniu zmian uaktywni się wiersz z formą płatności: Karta – za pobraniem. Rozrachunek związany z taką formą płatności będzie od razu cesjowany na wskazane Centrum autoryzacji kart płatniczych.
Ostatnim krokiem jest przygotowanie wzorca wydruku dla paragonów, aby treść formy płatności drukowała się jako Za pobraniem. W tym celu należy:
W module Administracja – Wzorce wydruków powielić istniejący wzorzec paragonu (domyślnie PA standard).
Przejść do zakładki Inne i w pozostałych polach na dokumencie zaznaczyć Zapłacono kartą, następnie wybrać opcję Parametry. W oknie, które się wyświetli, w polu Etykieta – Treść wpisać Za pobraniem, zatwierdzić zmiany i zapisać wzorzec.
Konfiguracja płatności na wtyczce do przesyłania zamówień, jest to punkt 35, przykład poniżej jak powinna wyglądać konfiguracja,konfiguracja będzie się różnić zależnie od użytych nazw płatności.